A máš to zadarmo!

Chcete žít déle?

Chcete si posílit svůj imunitní systém? Chcete se lépe vyrovnávat se stresem?

Poradím Vám jak na to. A neutratíte ani korunu! No opravdu je to možné. A to, co Vám poradím, toho dokáže ovlivnit ještě daleko více….a pořád ZDARMA!

Ta rada zní „SMĚJTE SE”. Smějte se co možná nejčastěji. Kdykoliv a kdekoliv vás napadne. Je totiž vědecky dokázáno, že smích:

♥ Podporuje imunitní system  ♥ Uvolňuje endorfiny, tzv.hormony štěstí ♥ Odbourává stres a uvolňuje svaly ♥ Působí proti depresi ♥ Přispívá k lepšímu spánku ♥ Má pozitivní vliv na pamět ♥ Podporuje kreativitu a fantazii ♥ Pozitivně ovlivňuje délku života ♥ Funguje jako přírodní analgetikum ♥ Zkracuje dobu léčby až od 2 dny

…a také vám může

♠ Získat nové přátele = usměvaví lidé jsou svému okolí sympatičtí

♥ Získat novou lásku = úsměv je mocný čaroděj.

Důkaz místo slibů

Nejen výše uvedené pozitivní účinky smíchu byly zdokumentovány v řadě odborných studií a využity jako podklad pro napsání knih již nesčetněkrát. Mně osobně zaujaly tyto příklady:

V knize „Léčivá moc smíchu“ popisuje MUDr. Karel Nešpor, primář psychiatrické léčebny, dokonce 43 druhů smíchu, které využívá při svých terapiích s klienty – některé z ukázek, které můžete najít na youtube, jsem vyzkoušela.

V roce 1989 uveřejnil Lee Berk, profesor patologie z Univerzity Loma Linda v Kalifornii, studii v časopise American Journal of Medical Science. V dané studii popisuje, jak se změnil krevní vzorek odebraný účastníkům před a po sledování komických scének. Zkoumány byly také krevní vzorky lidí, kteří nic veselého neviděli. Zjistil, že u lidí, sledujících veselé scénky došlo k výraznému snížení hladiny stresových hormonů a naopak ke zvýšení obranných schopností organismu.

To ví přeci každý…

že smích léčí, říkáte si možná. A věděli jste, že dopady smíchu simulovaného jsou téměř naprosto stejné jako u smíchu spontánního?

Znamená to, že i když se člověk směje jen mechanicky (tzn.smích “jen jako”), dostává dobrou náladu i pokud ji předtím neměl a pozitivní efekt na jeho tělo se stejně dostaví. Lidská mysl je schopna tento rozdíl poznat, tělo však nikoliv. A proto smějte se i když se vám zrovna nechce.

Co to je za blbost, říkáte si? Chápu, že se vám možná zrovna teď, na povel, prostě smát nechce.  Prostě to zkuste – budete se cítit líp.

Pusťte si třeba některé z tolik oblíbených videí chechtajících se miminek. Já miluju to na odkazu níže: Baby Laughing Hysterically at Ripping Paper (Original) – YouTube

A  zase ta jóga

Existuje dokonce jóga smíchu, která využívá tzv. smíchocviků. Jde o kombinaci hlubokých dechových technik a speciálních cviků se smíchem, při kterých dochází k okysličení těla a mozku a navození příjemných pocitů a uvolnění.

Mám svět a život ráda, ráda se směju. Nejsem ale sluníčkář, spíše pozitivní realista se sklony k optimismu,  nevidím vše v růžových brýlích. Existují situace, ve kterých se smát prostě nelze, k těm se však můj dnešní článek nevztahuje.

Když jsem poprvé četla o účincích smíchu, o jeho využití v terapiích a o józe smíchu, byla jsem lehce skeptická…a chtěla jsem si to sama vyzkoušet. A proto jsem prošla kurzem      u usměvavého Petra Fridricha a je ze mě certifikovaný lektor jógy smíchu.

A samozřejmě jsem si už několikrát vyzkoušela, že se lze na smích “naprogramovat” a že   i když se začnu smát mechanicky, dříve či později mě to stejně „popadne“ a směju se na celé kolo a vždy je mi líp. Hlava se vyčistí, jsem kreativnější, aktivnější a více se mi chce pouštět se do úkolů a překážek.

Začala jsem tak smích využívat v rámci svých koučingových sezení s klienty. Většinou v podobě icebreakru na začátku sezení, občas však smích zazní i v rámci hledání možností cest klientů (jsou překvapení, jaké všechny možnosti se před nimi otevírají). Mám radost, když se nám daří sezení smíchem i zakončit. Zásoba vtipů a veselých historek je mezi námi lidmi snad bezedná.

A proto SMĚJTE se. Smějte se kdekoliv a kdykoliv, prostě co možná nejčastěji. A začněte hned. Je to přeci ZADARMO a děláte to pro sebe. Možná se nacházíme v „době temna“, dříve či později se ale objeví světlo na konci tunelu. Tak proč se k tomu cíli neprosmát?

Váš osobní kouč & HR průvodce krásami a výzvami personalistiky, profesního rozvoje a kariérou. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.