Sněz tu žábu!

Myslíte si, že právě někoho nutím ochutnat francouzskou pochoutku? Jste na omylu.  Ráda sice s jídlem experimentuji, tentokrát ale o jídlo nejde. Volně navazuji na knihu Briana Tracyho „Snězte tu žábu! a řeším co dál. Snězte tu žábu! – Brian Tracy | Databáze knih (databazeknih.cz)

Potřebuji se posunout dál

To, co mě dříve bavilo, naplňovalo a uspokojovalo, už mi nestačí. Jsem protivná dokonce už i sama sobě. Srším nápady, každému poradím, přiložím ruku k dílu, ale u ničeho nevydržím. Dokonce už ani nakupování mě nebaví!

Nadešel čas udělat další krok

Moje opatrné JÁ volá „Ale já nechci!“. Znamená to opustit to co znám (moje jistoty), v čem jsem dobrá, v čem se mi dostává uznání od mého okolí, co mě vcelku slušně živí.  V hlavě se mi honí otázky: „Co když si nabiju čumák? Co když to nejlepší mám teď? Co když už jsem na vrcholu a zbytečně riskuju? Co když si nevydělám dost? Co když……“ Mám strach.

Moje niterní JÁ však ví, že abych dál mohla žít život podle svých představ, přání a hodnot a být zase v pohodě,  prostě musím vylézt z ulity a zavřít za tím dveře. Teprve až to udělám, mohou se mi někde jinde otevřít dveře další.

Vím, co chci

Budou to dveře, které mi umožní lépe využívat to, co umím, znám a jaká jsem. Budu využívat mou intuici, schopnost napojit se na lidi, umění naslouchat a také mé zkušenosti a praktické dovednosti pozitivně působit a pracovat pro mé vlastní klienty. A budu více flexibilní!

Ze začátku možná budu trochu klopýtat, padat, třeba i fňukat.  Přesně jako když se malé dítě učí chodit. Svět v roli zaměstnance je prostě jiný než svět v roli člověka pracujícího za sebe.  Ale rozhodla jsem se touto cestou se vydat a tak půjdu dál.

Jak to sakra souvisí s žábami?

Už jsem si tímto procesem v životě v různých situacích prošla. A díky prožité zkušenosti už také vím, co mi v dané situaci pomáhá. Praktikuji na sobě právě metodu „Sněz tu žábu“. Jde   o metodu efektivní, funkční a léty prověřenou.  

Již známý spisovatel Mark Twain hovořil o tom, že den se stane krásným, když sníte hned po ránu žábu – tak budete mít to nejhorší za sebou.  Prostě začínejte svůj den tím nejdůležitějším a nejsložitějším – tím, co byste nejraději odložili na později, a co se citelně podepíše na vaší budoucnosti. Splnění těžké úlohy vás nabije energií na celý den a získáte i pocit sebejistoty, protože se zbavíte stresu.

Pravidla pojídání žab

  1. Vyberte si tu nejodpornější. To znamená – dělejte tu nejsložitější/nejnáročnější z důležitých věcí/rozhodnutí
  2. Jezte rychle a do konce. Pusťte se hned do práce a nedělejte si pauzy, dokud jí nedokončíte.

O čem to vlastně píšu?

Sdílím s Vámi interní boj, který jsem sváděla sama se sebou, než jsem se rozhodla a vystoupila z bezpečných byť náročných vod manažerské práce ve velké mezinárodní společnosti a začala se věnovat podpoře svých klientů. Než jsem se rozhodla, chvíli mi to trvalo. Zvažovala jsem různá pro a proti.

To praktikuji téměř pokaždé, když stojím před náročným rozhodnutím, udělám si PRO a PROTI seznam argumentů. Píšu si veškeré argumenty, které mě napadají – pragmatické, pocitové, plynoucí ze zkušeností atd. Konečné rozhodnutí pak ale na základě seznamu udělám s klidnou hlavou. Prostě jdu a sním tu žábu.

Dostanete-li se i Vy do situace, kdy se potřebujete rozhodnout, zkuste si vytvořit PRO/PROTI seznam. Jakmile budete mít jasno v tom, pro co se rozhodnout neváhejte a SNĚZTE svou ŽÁBU. A ano, JSEM TU PRO VÁS. Neváhejte mě kontaktovat pro domluvení si schůzky. Budu Vaším průvodcem nejen tímto procesem.

Jak vytvořit PRO a PROTI seznam argumentů

=> vezměte si prázdný list papíru a přeložte jej napůl, uprostřed se udělá čára

=> na jednu stranu nadepište všechna PRO (praktické, pragmatické,  pocitové…)

=> na druhou stranu všechna PROTI co Vás k  danému napadá

=> pište si seznam ideálně několik dní

=> čas na vyhodnocení je, pokud jste si za posledních 48 hodin nepřipsali již žádný argument

=> své rozhodnutí opřete o sílu a počet argumentů. Rozhodujte se již bez emocí, na základě faktů

 

 

 
 

 

Váš osobní kouč & HR průvodce krásami a výzvami personalistiky, profesního rozvoje a kariérou. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.